Mieszkasz w bloku, ale marzysz o własnym ogrodzie? Nie oznacza to wcale, że musisz się wyprowadzić do domu. Jeżeli masz balkon, możesz na nim urządzić ładny i funkcjonalny kawałek zieleni. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
W przypadku ogrodu na balkonie największym ograniczeniem będzie przestrzeń. W starym budownictwie balkony mogą być naprawdę małe, czasami po 2-3 mkw. Jednak w nowych inwestycjach stawia się na dużo większe przestrzenie i często można liczyć na balkon o powierzchni ok. 10 mkw. A to już daje spore pole do popisu dla blokowych ogrodników. Jednak nawet jeżeli masz mikrobalkon, nie rezygnuj ze swoich marzeń!
Ogród na małym balkonie
Jeżeli powierzchnia jest naprawdę niewielka, musisz postawić głównie na rośliny pnące oraz nasadzenia w podwieszanych doniczkach. Dzięki temu nie zredukujesz i tak już niewielkiego metrażu, a jednocześnie zbudujesz dookoła siebie zieloną oazę. Przydatne będą tu wszelkiego rodzaju podpórki i stelaże, do których będziesz mógł podpiąć rośliny, w tym pnącza.
Ogród na dużym balkonie
Jeżeli deweloper zadbał o odpowiedni metraż balkonu, jesteś w dobrej sytuacji. Zacznij od tego, aby sprawdzić, czy twój balkon nie jest zbytnio nasłoneczniony. Jeżeli słońce świeci na nim przez cały dzień, może to być zbyt gorące otoczenie dla wielu roślin. Szczególnie jeśli balkon jest częściowo osłonięty, wtedy potęguje się działanie promieni słonecznych.
W takiej sytuacji należy balkon nieco zacienić. Można zastosować lite osłony, np. lekkie ogrodowe ogrodzenia, w tym z drewna, jak też stelaże, np. drewniane kratki, które same dadzą częściowe zacienienie, ale mogą też być podstawą dla roślin pnących tworzących niepenetrowalną osłonę.
Gdy masz już tak wstępnie przygotowany balkon, wybierz rośliny, które chcesz na nim posadzić. Przy dużej powierzchni nie musisz ograniczać się do małych nasadzeń. Możesz wstawić większe donice i mieć na balkonie nawet krzew czy drzewko. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzić. Jak duży balkon nie jest, kilka wielkich roślin szybko sprawi, iż stanie się na nim ciasno.
Podobnie jak przy małym balkonie, także i tutaj warto postawić na pnącza i rośliny w podwieszanych doniczkach – dzięki temu oszczędza się powierzchnię. Dobierając nasadzenia należy uwzględnić położenie balkonu i dobrać takie, które lubią taki właśnie poziom nasłonecznienia. Poza tym, jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, trzeba wyeliminować rośliny trujące, potencjalnie stwarzające zagrożenie naszym pociechom.
Rośliny to jednak nie wszystko. Sadzisz je po to, aby stworzyć miejsce idealne do codziennego wypoczynku. Dlatego musisz pozostawić kawałek przestrzeni na chociaż mały zestaw ogrodowy, czyli siedzenia i stolik. W przypadku siedzeń, gdy uznasz, iż są one za duże, możesz się zdecydować na komplet składany – nie będzie tak komfortowy, lecz po złożeniu da radę go schować, dzięki czemu nie przeszkadza. Co do stolika, to również może być składany. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie blatu na stałe przymocowanego do ściany. Taki blat także może być składany, a więc, gdy z niego nie korzystasz, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca.