Tuja to niezwykle popularne drzewo iglaste, masowo stosowane w nasadzeniach w przydomowych ogrodach. Występuje m.in. w roli żywopłotu. Sprawdza się, ponieważ małe wymagania, nie gubi igieł na zimę, ma gęstą koronę, a do tego jest smukła, więc szybko można stworzyć z niej naturalną osłonę przed wiatrem, złym widokiem oraz ciekawskimi spojrzeniami.
Tuja ma bardzo duże wartości użytkowe. Jednak drzewo to padło ofiarą swojego sukcesu. Obecnie architekci zieleni mówią nawet o zjawisku “tujozy” w polskim budownictwie mieszkaniowym. Tuja, czyli Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), stała się wszechobecna, przez co do ogrodów wkradła się monotonia i powtarzalność. Na szczęście istnieją alternatywy dla tui. W tym artykule podajemy listę tego, czym można otoczyć ogród zamiast Żywotnika zachodniego.
- Zabudowane ogrodzenie. Jeżeli bardzo ci zleży na odcięciu się od otoczenia, tak aby nikt nie widział ciebie, ty nie widział nikogo, a do tego aby ograniczyć docierające do ciebie dźwięki, możesz po prostu wybrać zabudowane ogrodzenie. Wybór jest ogromy. W sklepach dostępne są różnego rodzaju panele i sitaki maskujące, któe można domontować do zwykłych ogrodzeń. Można też postawić parkan lub, jeżeli dysponuje się większą kwotą, mur.
- Cis. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą pozostać przy iglaku. Cis rośnie powoli, jednak jest bardzo wytrzymały i żywotny. Świetnie się regeneruje, dzięki czemu jest odporny na ogrodnicze zabiegi. Częstym przycinaniem można osiągnąć efekt zagęszczenia drzewka lub krzewu, dzięki czemu cis sprawdzi się w nasadzeniu żywopłotowym. Należy jednak pamiętać, iż roślna ta jest trująca, stanowi więc potencjalne zagrożenie dla zwierząt oraz dzieci.
- Świerk. Kolejna opcja dla miłośników drzew iglastych. Świetnie znany i popularny świerk sprawdza się w roli żywopłotu. Nasadzenie musi być gęste, a drzewka regularnie przycinane, dzięki czemu nie dojdzie do ich gołocenia na dole. Jeżeli uważasz, że świerki są za duże, dobra wiadomość jest taka, iż w sprzedaży są także odmiany karłowate.
- Grab. Nie chcesz iglaków otaczających twój ogród. A więc może grab – wytrzymałe i odporne na mróz drzewo, które nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Grab stworzy wysoki żywopłot, gęstniejący w miarę przycinania. Liście drzewa zimą zmieniają kolor na brązowy, jednak nie opadają, pozostawiając dosyć gęstą osłonę przed otoczeniem.
- Brzoza. Tak, żywopłot można stworzyć także z brzozy. Brzoza pożyteczna (Betula utilis) jest odporna na mróz, a regularnie przycinana wytwarza zwartą, gęstą koronę. Zazwyczaj sadzi się ją w grupach.
- Pęcherznica. Jeżeli twój żywopłot nie musi być bardzo wysoki, zamiast drzew możesz wybrać krzewy. Jeden z najpopularniejszych to Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Zastrzeżenie odnośnie wysokości nie powinno cię tu przestraszyć, ponieważ krzew ten rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość nawet do 3 metrów. Bordowe lub żółte liście są na tyle charakterystyczne, że wymagają dopasowanej aranżacji ogrodu.
- Dereń biały. Krzew, który może stworzyć całkiem spektakularny żywopłot. Rośnie szybko i osiąga ponad dwa metry wysokości. Biało-zielone liście są niezwykle charakterystyczne i rozjaśniają ogród. Jest to dobry wybór, jeżeli boisz się, że żywopłot będzie zbyt ponury i przytłaczający.